Ośrodek Postulatorski Chrystusowców
CHRYSTUS KRÓL

CHRYSTUS KRÓL

Tryptyk o wymiarach
175x230 cm, został namalowany na desce
w 1986 r. przez Wandę Gałczyńską. Ukazuje on duchowość i charyzmat Towarzystwa Chrystusowego. Tryptyk znajduje się w domu nowicjackim chrystusowców
w Mórkowie koło Leszna Wlkp.

Aktualności

Przekazanie orderu, przyznanego pośmiertnie, ks. R. Marszałkowi SChr

Przekazanie orderu, przyznanego pośmiertnie, ks. R. Marszałkowi SChr

27 sierpnia 2017 roku, o godz. 11.00, w parafii pw. Najdroższej Krwi Pana Jezusa Chrystusa w Bystrej Krakowskiej (kod: 43-360) została odprawiona Msza święta za dar kapłaństwa ks. mjr. Rudolfa Marszałka SChr, ps. "Opoka", kapelana AK i NSZ, pierwszego rektora kaplicy w Bystrej. W trakcie uroczystości został przekazany Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany przez Prezydenta RP.

452
2
aktualizowano: 2017-08-31 23:35
Audycja

Audycja "Wojenne losy Prymasa Polski"

Stosunkowo dawno, bo 8 października 2002, w Jedynce Polskiego Radia, w ramach cyklu "Biografie niezwykłe", została wyemitowana audycja o wojennych losach kard. Augusta Hlonda. Z historykiem Witoldem Zahorskim rozmawia Witold Malesa.

330 aktualizowano: 2017-08-13 22:56
Ponowne zawierzenie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi

Ponowne zawierzenie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi

6 czerwca br. w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem będzie mieć miejsce zawierzenie Polski Niepokalanemu Sercu Maryi.
Dokonają tego Księża Biskupi, zgromadzeni na Konferencji Episkopatu Polski. Akt ten będzie nawiązaniem do zawierzenia, którego dokonał kard. August Hlond w 1946 r.

478
3
aktualizowano: 2017-06-02 23:19
Ukończenie prac nad digitalizacją Acta Hlondiana

Ukończenie prac nad digitalizacją Acta Hlondiana

Po długim czasie zostały ukończone prace nad digitalizacją tomów "Acta Hlondiana". Obecnie wszystkie tomy są w formacie PDF, a dodatkowo każdy plik jest "olinkowany". Praktycznie oznacza to, że otwierając dany tom w PDF-ie, znajdziemy po lewej stronie dokumentu spis treści, a po kliknięciu na interesujący nas tytuł zostaniemy od razu przeniesieni do odpowiedniego miejsca w tomie.

504
2
aktualizowano: 2017-05-26 23:00
Obraz

Obraz "Pierwszy salezjanin w Przemyśl"

W kościele księży salezjanów w Przemyślu znajduje się bardzo ciekawy, aczkolwiek prawie nieznany, obraz pt. "Pierwszy salezjanin w Przemyślu. Ks. August Hlond - kwiecień 1907 r.", pędzla Mariana Jerzego Fidy. Obraz ten prezentowany jest obok, a poniżej został zamieszczony przedruk informacji o tymże obrazie i artykułu o malarzu Marianie Jerzym Fida.

P. Marian Fida namalował również drugi obraz, który z kolei jest portretem kard. A. Hlonda, upamiętniającym akt zawierzenia Polski przez Prymasa Matce Bożej 8 września 1946 r. Zdjęcie tegoż obrazu znajduje się poniżej.

796
2
aktualizowano: 2017-04-04 15:31
W odpowiedzi na zarzut postawiony przez jeden z portali...

W odpowiedzi na zarzut postawiony przez jeden z portali...

8 marca br. (a więc w przede dniu dyskusji Komisji Teologów w Rzymie) portal "OKO.press" zamieścił na swoich stronach artykuł Anny Dudek pt. "OKO.press interweniuje w Watykanie. Chodzi o beatyfikację Augusta Hlonda, prymasa-antysemity". Artykuł ten jest kolejnym bezpodstawnym zarzutem, stawianym Kardynałowi Hlondowi, o jego rzekomą nienawiść do Żydów.

(Nie podajemy odnośnika do tego artykułu, aby nie podbijać bezsensownie licznika odwiedzin strony).

Trudno prostować zamieszczone przez portal słowa, czy w jakikolwiek sposób się do nich odnosić. Pozostaje tylko pogratulować autorce tego artykułu wyjątkowej nierzetelności dziennikarskiej i świetnej umiejętności manipulacji tekstem. Autorka wyciąga pewne zdania z Listu pasterskiego "O katolickie zasady moralne" kard. A. Hlonda, manipulując nimi i wyrywając z kontekstu, aby tylko udowodnić wcześniej postawioną przez siebie tezę. Jak się ma taka postawa do zasady, którą stawia sobie "OKO.press" w autoprezentacji - "demaskowania fałszu"...? Jak się też to ma do naukowej metodologii, której zasady autorka powinna znać, gdyż jest przecież doktorantką...?

Okazuje się także, że autorka nie wymyśliła nic nowego. Szkoda więc, że Anna Dudek nie wykazała się innowacyjnością w doborze tematu (a nawet zarzutów!!!) w takim stopniu, w jakim zmanipulowała tekst. Sługa Boży kard. August Hlond był bowiem już wielokrotnie bezpodstawnie oczerniany o antysemityzm.

Kwestię tę wyjaśnia m.in. ks. prof. Stanisław Zimniak SDB (link do jego artykułu poniżej).

1067 aktualizowano: 2017-12-20 22:03
Pozytywny wynik dyskusji Komisji Teologów

Pozytywny wynik dyskusji Komisji Teologów

9 marca 2017 r., w godzinach popołudniowych, w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie miała miejsce dyskusja Komisji Teologów nad Positio super vita et virtutibus Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda.
Wynik dyskusji jest pozytywny, a to oznacza, że teolodzy zgodzili się, że Kardynał Prymas żył cnotami i to w stopniu heroicznym.
Deo gratias!

658 aktualizowano: 2017-03-10 16:59
 List jedności w związku z procesem beatyfikacyjnym Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda

List jedności w związku z procesem beatyfikacyjnym Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda

Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej, ks. Władysław Nieszporek, w związku z zaplanowaną dyskusją Komisji Teologów nad Positio Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, przysłał list następującej treści:

1761
4
1
aktualizowano: 2017-03-08 12:28
Dzwon pamięci im. Kardynała Augusta Hlonda

Dzwon pamięci im. Kardynała Augusta Hlonda

W Doniecku na Ukrainie znajduje się Dzwon Pamięci im. Kardynała Augusta Hlonda, który przypomina Tragedię Górnośląską w 1945 r.

1541
2
1
aktualizowano: 2017-03-08 12:01
Wszystkich rekordów w kategorii: 165

projektowanie stron www szczecin, design, strony dla parafii

OŚRODEK POSTULATORSKI TOWARZYSTWA CHRYSTUSOWEGO

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań, tel. (61) 64 72 100, 2018 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone